Akce „Čistý les“ 2017

Akce „Čistý les“ 2017
28. 03. 2017

Po necelém roce se v rámci akce Ukliďme Česko chystá již druhý společný úklid lesa mezi Lesnou a Soběšicemi.

Po necelém roce se v rámci akce Ukliďme Česko chystá již druhý společný úklid lesa mezi Lesnou a Soběšicemi, na kterém přiloží ruku k dílu jak MENDELU a ŠLP Masarykův les Křtiny (jimž patří velký díky za iniciativu a technické zajištění!), tak občané a zástupci MČ Brno-sever, letos nás podpoří i Jihomoravský kraj.  

Je dobře, že loňská premiéra nezůstane osamocenou „první vlaštovkou“. Protože loňská, jinak mimořádně vydařená akce, byla co do zájmu přece jen poznamenána posunutým termínem oproti „Dni D“, letos se sejdeme již v hlavním termínu 8. 4. Od 9:30 budeme uklízet les ve směru do sraziště (zastávka autobusu 57 „U rozvodny“) k údolí Zaječího potoka. Zájemcům, kteří přijdou do 11 hodin, se bude věnovat služba na místě srazu, pracovní pomůcky (pytle, rukavice) jsou zajištěny.
Po úklidu budou mít účastníci možnost využít příležitost k setkání a občerstvení u rybníčků v údolí Zaječího potoka.

Letos v březnu také uplynuly čtyři roky od necitlivého těžebního zásahu velkého rozsahu v blízkosti frekventované rekreační trasy mezi Lesnou a Panskou líchou, po kterém následovala vůbec největší petiční akce občanů na Brně-severu. Těžba byla následně přerušena. Atmosféra vztahů mezi MENDELU a občany už dnes naštěstí není poznamenána vyhroceným konfliktem, dodnes se ale nedospělo ke shodě ve vztahu ke hlavnímu požadavku petice – tedy vyjasnění pravidel hospodaření v lese tak, aby byly respektovány jeho ekologické a rekreační hodnoty.

Připojit se úklidu neznamená jen dělat práci „za někoho“, ale také dát najevo trvalý zájem občana o les a získat příležitost k diskusi s lesníky i zástupci radnice – tentokrát v atmosféře společné péče o hodnoty našeho v mnoha ohledech mimořádného okolí.