Překročme řeku – festival na nábřeží Svitavy

Překročme řeku – festival na nábřeží Svitavy
17. 08. 2016

V sobotu 20.srpna 2016 se naše městská část poprvé aktivně podílí na festivalu Překročme řeku.

14068115_841730229293876_1310307465619005913_n.jpg Řeky v Brně jsou tak trochu Popelkou a stranou zájmu obyvatel města i turistů. Cílem 2. ročníku festivalu Překročme řeku, který pořádají spolky Černovické sdružení aBrněnská nábřeží, je představit řeku Svitavu a prostor kolem ní jako jedinečný prvek, spojující město a jeho obyvatele. V loňském roce se festival uskutečnil poprvé a zapojilo se do něj pět městských částí. V letošním roce proběhne festival v sobotu 20. srpna po celém nábřeží řeky Svitavy a zapojí se i městská část Brno-sever. Na „husovickém nábřeží“ se můžete těšit na řadu aktivit, zaměřených zejména na rodiny s dětmi. Od 9 do 15 hodin se můžete zúčastnit programu připraveného IQ Roma servisem – seznámit se s romskou kulturou, ochutnat romskou kuchyni, zahrát si netradiční fotbálek nebo si vyzkoušet umění spray artu. O kousek dál proti proudu řeky čeká na děti v Briessově sladovně a u řeky od 13 do 16 hodin tvorba a pouštění loděk, o které se postará městská část Brno-sever ve spolupráci s Kulturním střediskem Omega a kde nebude chybět ani zkušební jízda kanoí pro děti za asistence našich husovických hasičů. Ve 14 a v 16 hodin se zájemci mohou účastnit komentované prohlídky husovické vozovny DPMB, kterou povede přímo provozní ředitel Jiří Valníček.

2016_prekrocme_reku.jpgSoučástí festivalu budou také hudební vystoupení, která vyvrcholí koncertem skupiny Vltava na černovickém nábřeží. Dále vás čekají nejrůznější sportovní aktivity, možnost navštívit běžně nepřístupná místa nebo divadlo. Nedaleko hlavní scény, v multikulturním hubu Industra, proběhne minifestival deskových her. Ani letos nebude chybět neckiáda, na niž se lze přihlásit na webových stránkách festivalu, a parní vlak, který pro svůj příjezd využije posvitavskou vlečku. Jednou z jeho zastávek bude také nábřeží za obchodním domem Albert na Tkalcovské ulici. Festival je nekomerční a vstup na všechny aktivity je zdarma.

V rámci letošního festivalu také vznikne ve spolupráci s TIC mapka zajímavých míst na nábřeží Svitavy. Mnoho cyklistů či bruslařů, kteří hltají kilometry kolem Svitavy, často ani netuší, že hned na nábřeží se mohou setkat se stavbami Bohuslava Fuchse, různými technickými památkami spojenými s řekou, zeleninovou farmou nebo Zderadovým sloupem z 15. století. Součástí mapky budou i praktické rady pro návštěvníky nábřeží.

Festival Překročme řeku je pouze jednou z částí celého projektu pro oživení svitavského nábřeží. Kromě festivalu tvoří jeho základ webové stránky www.nabrezisvitavy.cz, které mapují historii i současnost nábřeží, připravuje se vzdělávací projekt pro základní školy. V rámci festivalu v roce 2015 byly vyrobeny čtyři lavičky, které dnes zdobí nábřeží a jsou hojně využívány k příjemnému posezení u řeky. Další lavičky vzniknou týden před festivalem, v sobotu 13. srpna, při akci Piknik NaČisto, kdy proběhne rovněž úklid nábřeží. Zapojit se můžete i vy. Na shledanou v létě u vody!

Více informací o festivalu najdete na www.nabrezisvitavy.cz